Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może zabraknąć w codziennej diecie.

Co jeść, żeby włosy nie wypadały? Czyli jak dieta wpływa na nadmierne wypadanie włosów

Nie od dzisiaj wiadomo, że spożywane przez nas posiłki mają ogromny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale również kondycję całego organizmu. Odpowiednio zbilansowana, bogata w różnorodne składniki, witaminy i minerały dieta ma także istotne znaczenie, jeśli chodzi o wygląd naszych włosów, skóry, paznokci, i może pomóc w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że nie zawsze wywołane jest zmianami genetycznymi czy chorobami współistniejącymi. Często jest to nic innego, jak skutek stosowania restrykcyjnych diet czy spożywania dużych ilości tzw. „śmieciowego” jedzenia.

Dieta a wypadanie włosów

W walce o piękną, smukłą sylwetkę wiele z nas decyduje się na ograniczenie spożycia kalorii i restrykcyjne, często eliminujące wiele produktów spożywczych diety. Niestety zwykle skutkuje to niedostatecznym pokryciem dziennego zapotrzebowania nie tylko na podstawowe składniki odżywcze, ale również witaminy i minerały, czego efektem może być nadmierne wypadanie włosów. Dochodzi bowiem do zaburzenia ich prawidłowej struktury i skrócenia cyklu życia włosów. Widocznemu pogorszeniu może ulec także wygląd skóry i paznokci. Podobny efekt widoczny jest przy stosowaniu diety ubogobiałkowej czy diety ograniczającej spożycie tłuszczy. Wbrew pozorom nawet podczas odchudzania w diecie nie może zabraknąć zdrowych, wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci.

Loxon Max

Jaka dieta przy wypadaniu włosów?

Świadome, zdrowe odżywianie w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Choć mamy łatwy dostęp do szerokiego asortymentu produktów spożywczych, wiele z nich zawiera w sobie ukryte szkodliwe substancje, które wcale nie wspierają naszego organizmu w prawidłowym funkcjonowaniu. Chcąc cieszyć się silnymi, lśniącymi i zdrowo wyglądającymi włosami, powinniśmy zadbać o to, by w naszym menu nie brakowało produktów bogatych w białko, krzem, żelazo, miedź czy cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminę A, witaminy z grupy B czy witaminę E. Nie należy zapominać również o odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem produktów o działaniu wzmacniającym włosy (np. Szampon wzmacniający Loxon PRO).

Cynk w jedzeniu i jego wpływ na włosy

Jednym z bardziej istotnych elementów zdrowej diety z punktu widzenia włosów i skóry głowy jest cynk. Nie tylko odgrywa on rolę w aktywacji wielu ważnych enzymów stymulujących metabolizm aminokwasów, ale również reguluje pracę gruczołów łojowych. Bierze ponadto udział w syntezie keratyny, stanowiącej jeden z najważniejszych materiałów budulcowych włosów i paznokci. Jego niedobór w organizmie objawia się między innymi zmniejszeniem apetytu i zwiększeniem podatności na infekcje. Widoczne jest także pogorszenie kondycji włosów i ich wzmożona utrata. Wynika to przede wszystkim z nasilonego rogowacenia skóry głowy.

Warto więc zadbać, by w naszym menu znalazły się naturalne źródła cynku, do których należą:

  • ryby i owoce morza (zwłaszcza ostrygi),
  • wątróbka,
  • mięso,
  • kasza gryczana,
  • pestki dyni,
  • jaja,
  • ser żółty,
  • pestki słonecznika,
  • nasiona sezamu.

Pamiętajmy, by roślinne źródła cynku spożywać najlepiej jednocześnie z białkiem zwierzęcym, które zwiększa jego wchłanianie.

Żelazo w jedzeniu i jego wpływ na włosy

Żelazo w jedzeniu i jego wpływ na włosy

Równie ważne co cynk w naszej diecie jest żelazo. Zwłaszcza jego niedobór u kobiet objawia się właśnie wzmożonym wypadaniem włosów. Dlaczego? Żelazo odgrywa istotną rolę w transporcie tlenu, więc przy jego obniżonym stężeniu będziemy obserwować gorsze dotlenienie skóry głowy i mieszków włosowych, prowadzące do osłabienia cebulek włosów i ich nasilonego wypadania. Oprócz tego niedostateczna podaż żelaza prowadzi do zwolnionego wzrostu nowych włosów.

W jakich produktach znajdziemy żelazo? Najwięcej doskonale przyswajalnego żelaza znajdziemy oczywiście w czerwonym mięsie i podrobach, ale nie brakuje go również w:

  • roślinach strączkowych (soczewicy czy ciecierzycy),
  • ciemnozielonych warzywach typu szpinak,
  • pestkach dyni,
  • nasionach lnu,
  • kaszy jaglanej.

Te ostatnie warto spożywać z produktami bogatymi w witaminę C, która zwiększa przyswajalność żelaza z produktów roślinnych.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Biotyna w jedzeniu i jej wpływ na włosy

Dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci odgrywają witaminy z grupy B. Z punktu widzenia włosów najważniejsza wydaje się witamina B7, bardziej znana pod nazwą biotyna. Dlaczego? Przede wszystkim zawiera ona w swojej cząsteczce atomy siarki, które stanowią istotny składnik budulcowy włosów. To właśnie siarka odpowiada za silne i elastyczne wiązania na całej długości łodygi włosa. Ponadto biotyna bierze udział w kontrolowaniu prawidłowej przemiany tłuszczów. Ze względu na jej istotną rolę nawet niewielkie niedobory biotyny będą objawiać się wzmożonym wypadaniem włosów.

Gdzie znajdziemy witaminę B7, czyli biotynę? Przede wszystkim w:

  • drożdżach,
  • podrobach,
  • żółtkach jaj,
  • owocach morza,
  • szpinaku,
  • kalafiorze,
  • pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Zobacz także: Męskie włosy – co warto o nich wiedzieć

Jakie brać witaminy na wypadające włosy?

Jakie brać witaminy na wypadające włosy?

Oprócz przyjmowania wspomnianych minerałów i witamin przy problemie wypadania włosów powinniśmy również zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi innych witamin z grupy B, a także witaminy A czy E. Dlaczego są one takie istotne dla prawidłowej kondycji włosów?

  • Witamina A – stymuluje do pracy mieszki włosowe, a także reguluje pracę gruczołów łojowych w skórze głowy. W przypadku jej niedoborów może dochodzić nie tylko do nadmiernego rogowacenia skóry głowy, ale również zwiększonej łamliwości włosów i ich osłabionego wzrostu.
  • Witamina E – jest silnym antyoksydantem, który poprawia nawilżenie włosów i skóry głowy. Dodatkowo stymuluje macierz włosa do podziałów komórkowych, co wzmacnia jego strukturę.
  • Witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu, a także jako przeciwutleniacz redukuje szkodliwe działanie stresu i wolnych rodników na włosy. Wpływa także na prawidłowe ukrwienie skóry głowy.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić ich odpowiedniej podaży z dietą, warto rozważyć dodatkową suplementację.


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele osób. Można je ograniczyć, stosując domowe sposoby . Sprawdź, które z ni...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.