Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele osób. Można je ograniczyć, stosując domowe sposoby . Sprawdź, które z nich są warte uwagi!

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to krępujący problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Często ma on złożone podłoże związane z działaniem wielu czynników. Od przyczyny wypadania włosów zależny jest wybór najbardziej skutecznego sposobu leczenia. Zanim jednak wdrożymy leczenie farmakologiczne, warto wypróbować domowe metody na wypadanie włosów, które nawet jeśli nie wyeliminują całkowicie tego problemu, mogą go w znaczący sposób ograniczyć.

Co jeść, by włosy nie wypadały – jaka dieta jest odpowiednia dla zachowania mocnych i zdrowych włosów?

Co jeść, by włosy nie wypadały – jaka dieta jest odpowiednia dla zachowania mocnych i zdrowych włosów?

To, co spożywamy każdego dnia, ma istotny wpływ na stan całego naszego organizmu, w tym również włosów. Do utrzymania prawidłowej kondycji włosów i mieszków włosowych niezbędne są zwłaszcza witaminy z grupy B (biotyna, niacyna, ryboflawina czy kwas pantotenowy) i witamina E, jak również minerały, takie jak cynk, żelazo czy selen. Istotną rolę odgrywają również kwasy omega-3. W jakich produktach znajdziemy te substancje?

  • Witaminy z grupy B – drożdże, otręby, ryby, mięso, grzyby, rośliny strączkowe, jaja.
  • Kwasy omega-3 – oleje roślinne (lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek), ryby morskie, orzechy.
  • Witamina E – pełnoziarniste produkty zbożowe i ciemnozielone warzywa.
  • Selen – ryby, podroby, przyprawy takie jak kurkuma.
  • Cynk i żelazo – mięso, rośliny strączkowe, orzechy.

Przeczytaj więcej o diecie i jej wpływie na kondycję włosów: Wpływ diety na wypadanie włosów – co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Loxon Max

Zioła na wypadanie włosów

Walcząc z wypadającymi włosami, warto wykorzystać również dobroczynne działanie ziół. Niektóre z nich stosuje się zewnętrznie, w formie płukanek czy wcierek, inne można przyjmować również wewnętrznie, w postaci naparów czy suplementów z wyciągami ziołowymi.

Najbardziej znane zioła, stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, to pokrzywa i skrzyp polny, które zawierają duże ilości witaminy C, K, witamin z grupy B, flawonoidów, kwasów organicznych, żelaza, potasu, jodu i fosforu. Oprócz tego godne uwagi są również korzeń łopianu, kora brzozy, żeń-szeń, rozmaryn, tymianek, czarna rzepa, tatarak zwyczajny czy kozieradka. Część z nich wzmacnia włosy, inne poprawiają ukrwienie i pobudzają do pracy mieszki włosowe.

Aloes na wypadanie włosów

Aloes polecany jest jako środek wspomagający nadmierne wypadanie włosów. Przede wszystkim świetnie nawilża skórę głowy i działa odkażająco, a ponadto wspomaga porost włosów. Bogaty jest też w wiele witamin i mikroelementów, poprawiających kondycję włosów i skóry głowy. Wystarczy obrać liść aloesu i uzyskany z jego wnętrza miąższ zmiksować ze szklanką wody. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na skórę głowy, lekko wmasowując i pozostawiamy na około 15 minut. By jednak zobaczyć dobroczynne efekty stosowania aloesu, należy uzbroić się w cierpliwość, a zabieg przeprowadzać regularnie.

Ocet jabłkowy na wypadanie włosów

Ocet jabłkowy to prawdziwa bomba odżywcza, zawierająca nie tylko ponad 20 związków mineralnych, ale również kwas mlekowy i jabłkowy, enzymy, pektyny i cenne aminokwasy. Oprócz tego przywraca prawidłowe pH skóry i usuwa nadmiar sebum. Najlepiej stosować go w formie płukanki przy codziennym myciu włosów. Rozcieńczony (około 2–3 łyżki octu na litr wody) nakładamy na włosy po ich uprzednim umyciu i pozostawiamy na około 5 minut. Następnie dokładnie spłukujemy.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Olej z czarnuszki na wypadanie włosów

Olej z czarnuszki można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykazuje on między innymi właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, a dzięki licznym kwasom tłuszczowym zapewnia włosom i skórze głowy właściwe nawilżenie. Najlepiej stosować go raz w tygodniu, wmasowując w skórę głowy i pozostawiając pod przykryciem przez około godzinę, podobnie jak to ma miejsce przy olejowaniu z udziałem innym olejów naturalnych.

Miód na wypadanie włosów

Miód na wypadanie włosów

Miód to niezwykle drogocenny składnik naszych spiżarni. Okazuje się, że wykazuje również dobroczynny wpływ na włosy. Nie tylko działa antybakteryjnie, ale również poprawia stan skóry głowy, odżywia ją i nawilża, a także pobudza cebulki włosów do wzrostu. Można go stosować zarówno jako dodatek do szamponu, jak i jako maseczkę na skórę głowy. Ważne, by działania te były systematyczne.

Czarna rzepa na wypadanie włosów

Sok z czarnej rzepy to od wieków stosowany środek na nadmierne wypadanie włosów. Wyciśnięty z bulwy sok, bogaty w cenne witaminy, minerały i enzymy, najlepiej wykorzystywać jako wcierkę czy płukankę do włosów.

Olej konopny na wypadanie włosów

Olej konopny wzmacnia i odżywia włosy, a także skórę głowy, co w znaczącym stopniu może ograniczyć nadmierne wypadanie włosów. Dodawany do maseczek i szamponów dostarcza dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także pobudza krążenie, stymulując mieszki włosowe.

Siemię lniane na wypadanie włosów

Siemię lniane, dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym, witaminom i minerałom, przede wszystkim silnie odżywia włosy i skórę głowy, co pobudza wzrost nowych włosów w miejscach wzmożonego ich wypadania. Można je stosować jako płukankę, odżywkę, maseczkę czy mgiełkę.

Maseczka z drożdży na włosy wypadające

Od dawna wiadomo, że zarówno picie drożdży, jak i maseczki na ich bazie to doskonałe wsparcie w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Dzięki dużej zawartości biotyny i innych witamin z grupy B wyraźnie wzmacniają i pobudzają one mieszki włosowe, a także odżywiają skórę głowy i włosy, zapobiegając ich dalszemu wypadaniu. Maseczki z drożdży z dodatkiem jogurtu, miodu czy żółtka jaja to najlepsze domowe sposoby na wypadanie włosów, pod warunkiem, że stosujemy je regularnie.

Olejek rycynowy na wypadanie włosów

Babcine sposoby na wypadanie włosów to między innymi także olejek rycynowy, bogaty w kwasy tłuszczowe. Wystarczy regularnie wcierać kilka kropli w skórę głowy, by nie tylko przyspieszyć porost nowych włosów, ale również ograniczyć wypadanie tych już istniejących, wzmocnić je i sprawić, że będą lepiej się prezentowały.

Pokrzywa i skrzyp polny na wypadanie włosów

Pokrzywa i skrzyp polny na wypadanie włosów

Skrzyp polny i pokrzywa to jedne z ziół o najlepiej udokumentowanym działaniu, jeśli chodzi o wypadanie włosów. Ekstrakty z tych roślin skutecznie stymulują wzrost nowych włosów, a także wzmacniają ich strukturę. Dodatkowo wspierają kondycję skóry głowy, ograniczając między innymi jej przetłuszczanie się i normalizując wydzielanie sebum. Zarówno skrzyp polny, jak i pokrzywa mogą być stosowane w formie zewnętrznej (wcierki, płukanki, maseczki z ich dodatkiem), ale i wewnętrznej (napary z ziół do picia czy ziołowe suplementy).

Masaż skóry głowy na wypadanie włosów

Bez względu na to, które domowe sposoby na wypadanie włosów postanowimy wypróbować w postaci maseczek, wcierek czy płukanek, w ich trakcie warto wykonać masaż skóry głowy, co z pewnością zwiększy ich skuteczność. By taki masaż korzystnie wpłynął na ukrwienie skóry głowy i ułatwił wnikanie dobroczynnych substancji do jej wnętrza, powinien być wykonywany delikatnie, opuszkami palców, w formie okrężnych ruchów.


Bibliografia:

  • Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019 Mar;9(1):51-70. doi: 10.1007/s13555-018-0278-6. Epub 2018 Dec 13. PMID: 30547302; PMCID: PMC6380979.
  • Błecha K, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73
  • Jakubczyk K. i wsp. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Pom J Life Sci 2015, 61, 2, 191–198.
  • Alicja Kulwikowska, Sylwia Lewandowska, Beata Imko-Walczuk, Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, Przegl Dermatol 2011, 98, 128–133
  • Smarticular, Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne
  • Krzyżostan Monika, Włosy osłabione, zniszczone, wypadające. Jak o nie zadbać i nie szkodzić środowisku?, Świat Przemysłu Kosmetycznego 4/2019

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.