Fryzury dla mężczyzn – jak ukryć zakola?
Sprawdź, jaką fryzurę wybrać, gdy masz zakola i chcesz je zatuszować. Dowiedz się, skąd się biorą i jak można sobie z nimi radzić nie tylko za pomocą fryzury.
Fryzury dla mężczyzn – jak ukryć zakola?
Zdrowe i zadbane włosy to bez wątpienia wizytówka każdej osoby, w tym również mężczyzn. Choć wielu z nich nie przykłada do ich wyglądu i kondycji najmniejszego znaczenia, istnieje spora grupa mężczyzn, którzy wiele czasu poświęcają na odpowiednią pielęgnację i stylizację swojej fryzury. W ich przypadku dużym problemem może być sytuacja, gdy włosy stają się rzadkie, a na głowie pojawiają się zakola. Jak sobie z tym radzić?
Co to są zakola?
Zakola to nic innego, jak nadmierne przerzedzanie się włosów w okolicach skroni, do którego dochodzi u większości mężczyzn, choć problem ten może dotykać również kobiety. Ich najczęstszą przyczyną jest androgenowe wypadanie włosów (więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule), które może dotyczyć mężczyzn nawet przed 30. rokiem życia. Mechanizm łysienia androgenowego związany jest z wysokim stężeniem męskich hormonów płciowych – androgenów.
Jak powstają zakola? Zazwyczaj włosy najpierw przerzedzają się w obrębie skroni, ale ich linia nie ulega zmianie. Dopiero w kolejnych etapach zaczyna się ona cofać, sprawiając, że zakola są coraz głębsze i bardziej widoczne. W dalszych fazach dochodzi także do utraty włosów na czubku głowy, przez co z czasem tworzy się charakterystyczna łysina.
Oczywiście istnieją także inne przyczyny powstawania zakoli, takie jak chociażby schorzenia towarzyszące czy nieodpowiednio zbilansowana dieta, uboga w żelazo i inne minerały i witaminy. Wśród czynników nasilających ten proces często wymienia się również stres.
Czytaj także: Łysienie androgenowe typu męskiego
Fryzura męska na zakola – jak je ukryć?

Borykając się z problemem zakoli, warto zadbać o odpowiednio dobraną fryzurę. Nie każde cięcie będzie bowiem w ich przypadku dobrze się prezentowało – wiele może wręcz zwracać uwagę na ten krępujący dla niektórych mężczyzn problem. Tak jest np. w przypadku tzw. slick backa, czyli fryzury opartej na gładkim zaczesaniu wszystkich włosów do tyłu. Oczywiście najważniejsze, by czuć się dobrze w danej fryzurze, dlatego jeśli rzadkie włosy nie stanowią dla Ciebie problemu – nie musisz się ograniczać. Jeżeli jednak chcesz ukryć zakola, sprawdź, które stylizacje sprawdzą się najlepiej. Możesz także skonsultować swój wybór z fryzjerem. Warto skorzystać z usług dobrze wykwalifikowanego, doświadczonego fryzjera, gdyż ten typ strzyżenia wymaga zazwyczaj sporej precyzji.
Fryzura side part
Side part to jedna z najbardziej znanych męskich fryzur, ciesząca się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Występuje w kilku różnych wariantach, dzięki czemu sprawdzi się tak naprawdę w każdych okolicznościach. Najważniejszym elementem tej fryzury jest odpowiednio wytyczony przedziałek, który nadaje formę i rozdziela włosy na głowie na dwie części: krótszą i dłuższą. Boki w przypadku tej fryzury są krótkie, wedle upodobań mogą być jednolite lub cieniowane. Długość części dłuższej można natomiast zmieniać dowolnie według uznana i rysów twarzy. Fryzura ta daje również dużą swobodę, jeśli chodzi o późniejszą stylizację – jeśli bowiem chcemy osiągnąć klasyczny wygląd, wystarczy grzywkę zaczesać gładko na bok. Przy bardziej „buntowniczym” looku warto postawić na swobodne modelowanie kosmyków, tzw. messy hair. Dzięki dłuższej części włosów z powodzeniem możemy zakryć przynajmniej jedną stronę zakoli.
Fryzura undercut
Undercut to również jedna z bardziej popularnych męskich fryzur, która charakteryzuje się bardzo krótkimi (a czasem nawet wygolonymi) bokami i zdecydowanie dłuższą górą, którą można nosić na kilka sposobów. Najpopularniejszym jej wariantem jest tzw. quiff z charakterystyczną grzywką. Dozwolony jest tu różny stopień nieładu, dzięki czemu stylizacja ta sprawdzi się w każdych okolicznościach. To dobra fryzura na zakola, bo w naturalny sposób wyznaczają w niej one linię oddzielającą dłuższe partie z czubka od krótszych boków. Nie jest to jednak fryzura dla cienkich i rzadkich włosów.
Nasze
Produkty
Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.
*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.
Fryzura french crop
French crop nieco przypomina undercut gdyż również charakteryzuje się krótszymi bokami i wysokimi partiami na szczycie głowy. Jest jednak zazwyczaj nieco krótszy i mówiąc wprost często wygląda jak przysłowiowa „czapka”. W przypadku french crop krawędzie powinny być ostre, tak by kontrast pomiędzy poszczególnymi partiami był dość dobrze widoczny. Włosy na szczycie najczęściej zaczesuje się do przodu, co pozwala w naturalny sposób przykryć nie tylko zakola, ale również wysokie czoło.
Zwalczanie zakoli i inne sposoby na radzenie sobie z nimi

Wielu mężczyzn, którym szkoda czasu na regularne uczęszczanie do fryzjera i dokładną stylizację włosów każdego dnia, decyduje się na całkowite ogolenie włosów – jest to z pewnością wygodne, ale i odważne rozwiązanie. Choć dobrze dobrana fryzura w przypadku zakoli to połowa sukcesu, tak naprawdę nie sprawi, że problem zniknie. Istnieją różne metody zwalczania nadmiernej utraty włosów u mężczyzn, począwszy od domowych sposobów (takich jak suplementacja, ziołowe wcierki, naturalne maseczki itp.), aż po leczenie farmakologiczne czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia, przeszczep włosów). Jeżeli za nasze zakola odpowiada,łysienie androgenowe jednym z leków dostępnym (w formie płynu na skórę głowy jest Loxon Max), zawierający substancję minoksydyl. Hamuje on proces utraty włosów, ale również stymuluje,wzrost włosów. Jego stosowanie wymaga systematyczności, warto wspomóc leczenie odpowiednią pielęgnacją, np. z szamponem wzmacniającym Loxon PRO.
Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia? Koniecznie przeczytaj:
- Minoksydyl – co to takiego, jak działa, preparaty, efekty, skutki uboczne
- Minoksydyl – 2 i 5 proc. – kto i jaki może stosować, dostępne preparaty
- Leki na wypadanie włosów
Bibliografia:
- Redakcja Aptekarza Polskiego, Łysienie – przyczyny, mechanizmy i metody leczenia, dostęp online: https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/lysienie-przyczyny-mechanizmy-i-metody-leczenia/
- Kowalska-Olędzka E, Szmurło A., Ciechanowicz P., Walecka I., Łysienie androgenowe – etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia, Dermatologia Po Dyplomie, 2020/05, DOI: https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia
- Dr Przemysław Styczeń, Włosom na ratunek, dostęp online: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf
- Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A, Rudnicka L i wsp., Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162