Minoksydyl 2% czy 5%? Który lek na łysienie androgenowe wybrać?
Sprawdź, czym różni się minoksydyl 2% a 5%. Jak działają leki z minoksydylem na nadmiernie wypadające włosy, jakie rynek oferuje preparaty i jakie dają efekty.
Minoksydyl – co to jest?
Minoksydyl (minoxidil, minoxidilum) to związek organiczny wywodzący się od pirymidyny, o bardzo silnym działaniu hipotensyjnym. Syntetyzowany jako pochodna dihydralazyny, czyli popularnego leku na nadciśnienie. Na rynek farmaceutyczny wprowadzono go na początku lat 60. XX wieku właśnie jako lek do stosowania doustnego w terapii silnych postaci przewlekłego nadciśnienia. Przez przypadek jednak odkryto, że jego stosowanie w formie zewnętrznej korzystnie wpływa na mieszki włosowe w cebulkach włosów, dzięki czemu znalazł zastosowanie przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego i z czasem jego obecność na rynku ograniczyła się przede wszystkim do tej formy.
Zobacz również: Łysienie androgenowe
Więcej na temat minoksydylu znajdziesz tutaj: Minoksydyl – co to takiego, jak działa, preparaty, efekty, skutki uboczne
Minoksydyl na porost włosów, zakola
Minoksydyl – dzięki swojemu wpływowi na naczynia krwionośne dostarczające tlen i substancje odżywcze do mieszków włosowych – jest wykorzystywany jako substancja czynna lekówprzeznaczonych dla kobiet i mężczyzn borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Zobacz również: Łysienie androgenowe
Minoksydyl 2% czy 5%?
Na polskim rynku farmaceutycznym znaleźć można leki do stosowania miejscowego zawierające dwu- lub pięcioprocentowe stężenie minoksydylu. Produkty z niższą dawką przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet, u których z reguły już mniejsze dawki wywołują widoczne efekty terapeutyczne. U mężczyzn, z powodzeniem można stosować produkty zawierające 5% minoksydylu. W celu doboru odpowiedniego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Sprawdź także: Czy to łysienie androgenowe? Od czego jest trycholog
Minoksydyl – preparaty
Substancja, jaką jest minoxidil, została wprowadzona do obrotu w formie leków do stosowania w leczeniu łysienia androgenowego, obecna jest ona w lekach, takich jak płyn na skórę.
Płyn na skórę głowy z minoksydylem
Płyn na skórę z minoksydylem to chyba najpopularniejsza na rynku forma produktów z tą substancją czynną, przeznaczona do wcierania w suchą skórę głowy rano i wieczorem, w miejsca dotknięte łysieniem. Cena tego typu produktów, w zależności od wielkości opakowania i zastosowanego stężenia (2% lub 5%), może zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych.
Nasze
Produkty
Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.
*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.
Minoksydyl – efekty
Minoksydyl zwiększa ukrwienie skóry głowy, co stymuluje mieszki włosowe i pobudza porost nowych włosów w miejscu, w którym został zastosowany wybrany lekpreparat. Kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów jest systematyczne stosowanie minoksydylu w wybranych miejscach, zgodnie z zaleceniami z ulotki dołączonej do opakowania produktu. Pierwsze efekty kuracji zauważalne są zazwyczaj już po kilku miesiącach*, a ich pełnię osiąga się mniej więcej po roku regularnego stosowania.
Warto zauważyć, że zaprzestanie terapii z wykorzystaniem leku zawierającego minoxidil może spowodować nawrót problemu, jakim jest nadmierne wypadanie włosów.
Skutki uboczne stosowania minoksydylu
Do najczęściej występujących skutków ubocznych, wymienionych również w ulotce dla pacjenta należy przede wszystkim miejscowe podrażnienie skóry i towarzyszący mu świąd. W przypadku kobiet można również zaobserwować pojawienie się nadmiernego owłosienia w obrębie twarzy. Warto również wspomnieć o tym, że w początkowych tygodniach terapii można zaobserwować wzmożone wypadanie włosów – ma to jednak charakter przejściowy.
*Zahamowanie wypadania włosów stwierdzono w drugim miesiącu stosowania produktu leczniczego Loxon Max oraz Loxon 2%. Porost włosów rozpoczyna się przeważnie po 2 miesiącach leczenia produktem leczniczym Loxon Max oraz przeważnie po 4 miesiącach leczenia produktem leczniczym Loxon 2%.
Bibliografia:
- Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A, Rudnicka L i wsp., Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162