Logo Loxon
Łysienie Androgenowe

Wypadanie włosów na czubku głowy – przyczyny i jak sobie z tym radzić

Zapoznaj się z problemem łysienia androgenowego na czubku głowy. Jakie są przyczyny, jak sobie radzić z prześwitami na głowie oraz jakie są metody leczenia.

Wypadanie włosów na czubku głowy – przyczyny i jak sobie z nim radzić

Włosy, ich wygląd i kondycja to w dzisiejszych czasach istotny element naszego wizerunku. Nic więc dziwnego, że nadmierna utrata włosów skutecznie obniża nasze samopoczucie i zaburza pewność siebie. Łysienie na czubku głowy jest charakterystyczne zwłaszcza dla łysienia androgenowego typu męskiego, wynikającego z nadwrażliwości na działanie męskich hormonów płciowych. Co ważne, na ten problem mogą być narażone również kobiety, choć w o wiele mniejszym stopniu.

Czytaj także: Łysienie androgenowe typu męskiego

Wypadanie włosów na czubku głowy – przyczyny

Prześwity na czubku głowy najczęściej pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych, a zwłaszcza wzrostu stężenia hormonów męskich w organizmie. Dihydrotestosteron wpływa niekorzystnie na mieszki włosowe, powodując ich zamieranie i w efekcie utratę włosów. Utrata włosów może być także objawem zaburzeń pracy tarczycy.

Nie zawsze jednak wypadanie włosów na czubku głowy musi mieć podłoże hormonalne. Może się bowiem zdarzyć, że będzie ono wynikiem nadmiaru stresu, braku snu czy nieprawidłowego trybu życia. Utracie włosów sprzyja także dieta uboga w cenne dla naszego organizmu mikro - i makroelementy. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia ważna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednio przeprowadzona diagnostyka.

Loxon Max

Wypadanie włosów na czubku głowy – objawy

Przerzedzenie włosów na czubku głowy, jak już zostało wspomniane, może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jego największe nasilenie najczęściej obserwuje się w dojrzałym wieku, w okolicach 50. roku życia, jednak pierwsze symptomy często widoczne są już u panów niedługo po ukończeniu 20 lat, a u kobiet po 30. roku życia.

Utrata włosów na czubku głowy jest charakterystyczna dla łysienia androgenowego, które u mężczyzn początkowo zaczyna się jako prześwit na czubku głowy i cofanie się linii włosów z przodu (tzw. zakola). Nieleczone łysienie z czasem powoduje ułożenie się linii włosów w kształt litery M, a w ostatniej fazie – charakterystycznej podkowy. Dzieje się tak, ponieważ mieszki włosowe z boku i tyłu głowy nie są wrażliwe na działanie DHT i włosy w tych miejscach nie ulegają wypadaniu.

Sprawdź koniecznie:

Jak powstrzymywać łysienie? Leczenie

Każdy rodzaj nadmiernej utraty włosów, w tym także łysienie androgenowe, wymaga specjalistycznego leczenia. Często konieczna okazuje się terapia endokrynologiczna (jako że prześwity na czubku głowy wywołane są zwykle zaburzeniami hormonalnymi), a także terapia farmakologiczna, obejmująca przede wszystkim stosowanie preparatów zewnętrznych, a w określonych przypadkach również doustnych.

Warto zadbać również o zdrową i zróżnicowaną dietę bogatą w witaminy i minerały, a także aktywność fizyczną i tryb życia z jak najmniejszą ilością stresu.

Zabiegi medycyny estetycznej na łysinę na czubku głowy

Zastanawiając się nad tym, jak zmniejszyć prześwity na głowie, warto również rozważyć zabiegi medycyny estetycznej. Ze względu na swoją wysoką skuteczność na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • Mezoterapia igłowa – polega na wprowadzaniu pod skórę za pomocą mikroigieł odżywczych koktajli, bogatych w witaminy, koenzymy, aminokwasy czy kwas hialuronowy, w celu odżywienia skóry głowy i mieszków włosowych. Dobre rezultaty daje także mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym pobranym bezpośrednio od pacjenta.
  • Karboksyterapia – ten zabieg wykorzystuje niewielkie ilości dwutlenku węgla, które wstrzyknięte podskórnie powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i znaczącą poprawę ukrwienia skóry głowy, również wpływając korzystnie na jej odżywienie.
  • Terapia światłem LED – liczne badania naukowe dowiodły, że wysoce skoncentrowane dawki światła LED korzystnie wpływają na uszkodzone mieszki włosowe, poprawiają ukrwienie skóry głowy, a także zmniejszają jej podrażnienie, co przekłada się w wyraźny sposób na zwiększenie gęstości włosów i zmniejszenie ich wypadania.
  • Przeszczep włosów – rozwiązanie polecane zwłaszcza osobom, u których widoczna jest już znaczna łysina na czubku głowy (najczęściej jest to efekt zbyt długiego bagatelizowania problemu). Pojedyncze mieszki włosowe pobiera się wtedy z obszarów, które są odporne na działanie DHT i przeszczepia w miejsca dotknięte utratą włosów, w tym zwłaszcza czubek głowy.

Nasze
Produkty

Dowiedz się, który z
produktów Loxon najlepiej
odpowie na Twoje potrzeby.

Wszystkie produkty →

Loxon
PRO

Szampon przeciw wypadaniu włosów dla kobiet i mężczyzn.

Loxon PRO
Odkryj

Loxon
MAX

№1 w leczeniu łysienia*

Loxon Max
Odkryj

Loxon
2%

Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn.

Loxon 2%
Odkryj

*IQVIA Poland Pharmascope MAT 07/2022, Value © 2022 IQVIA and its Affiliates. All rigths reserved.

Wypadanie włosów na czubku głowy – jaka fryzura?

Przerzedzone włosy na czubku głowy można również zamaskować odpowiednio dobraną fryzurą. Gdy problem nie jest mocno nasilony, dobrym rozwiązaniem są te fryzury, w których boki i tył głowy są mocno wygolone. Gdy pozbędziemy się włosów po bokach, które są zazwyczaj grubsze i gęstsze niż te na czubku głowy, odwrócimy uwagę od prześwitów. Jeżeli jednak łysina na czubku głowy jest już znaczna, najlepszym rozwiązaniem jest tzw. cięcie na zero lub fryzura „na rekruta”, czyli na długość zaledwie paru milimetrów. Wbrew pozorom próby zapuszczenia dłuższych włosów i ich zaczesywania zamiast maskować łysinę, jeszcze bardziej ją uwidocznią, sprawiając, że będzie bardzo mocno rzucać się w oczy.


Bibliografia:

Codzienna pielęgnacja i stylizacja a wypadanie włosów

Codzienna pielęgnacja i stylizacja wpływają na kondycję włosów. Zobacz jak na wypadanie włosów wpływa farbowanie, rozjaś...

Czytaj →

Co jeść, żeby włosy nie wypadały?

Jak dieta wpływa na kondycję włosów i skóry głowy? Czytaj, co jeść, żeby włosy nie wypadały i jakich składników nie może...

Czytaj →

Lekarz od włosów – czym zajmuje się trycholog?

W diagnozowaniu nadmiernego wypadania włosów czy łysienia pomogą specjaliści tacy jak trycholog. Kiedy pójść do trycholo...

Czytaj →
Logo Loxon

© 2023 Perrigo Group

LOX/AC/2022/641

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.